vzory německých uniforem

Tady dávám stručný popis jednotlivých vzorů německých uniforem jak se měnil jejich střih postupem války. Myslím že podobné srovnání ocení nejeden začínajcí renactor a v řadách některých mých renactingových kolegů sem si všiml že v tom mají občas guláš přičemž doufám že je touto zmínkou nějak neurazím:-)

Feldbluse 36 (m36)

WHuniform36[1].jpg

Sako m36 jak už název napovídá bylo do výstroje wehrmachtu zavedeno v roce 1936.Mělo tmavězelený límec a kapsy s překlady a vykrojenými záklopkami.Ikdyž byla výroba tohoto vzoru v roce 1940 zjednodušena tak se s nim můžeme vzácně setkat na konci války.U vojáků bylo toto sako velmi oblíbené jednak proto,že se vyrábělo z poměrně kvalitního materiálu a jednak pro svůj vzhled. 

Feldbluse 40 (M40)

uniform40a[1].jpg

Sako M40 zavedené do výstroje v roce 1940 je v podstatě jen zjednodušenou variantou saka M36 a postrádá tmavězelený límec který je už v barvě saka. Tento model saka byl nejrozšířenější a můžeme se s nim často setkat na konci války.Na fotce vidíte variantu s ošitím pro  zbraněSS s hodností Sturman a rukávovou páskou divize wiking.

Ještě dodám že v roce 1941 Byla přidána jedna knoflíková dírka z důvodu zhoršení materiálu takže sako už mělo 6 noflíků místo 5ti. 6 knoflíků měla už po roce 1941 všechna saka.Proto se také můžeme setkat s označením Feldbluse 41.

Feldbluse 42 (M42)

eq-42[1].jpg

V roce 1942 se opět zjednodušila výroba sak tím že v podstatě střih ska M40 už postrádal překlad na kapsách a  zůstalo jen vykrojení příklopek.N aobrázku je opět varianta pro zbraněSS

Feldbluse 43 (M43)

JM43[1].jpg

rok 1943...sako bylo zjednodušeno tím že postrádalo vykrojení příklopek kapes

Feldbluse 44 (M44)

M44Jacke[1].jpg

V roce 1944 bylo sako M43 skráceno do pasu nad spodní kapsy  Jednak aby se ušetřil materiál a také kvůli lepší pohyblivosti vojáků po vzoru anglických battledresů,přesto ale tento poslední masově zavedený model nebyl u vojáků příliš oblíben.Bylo to však na individualitě každého vojáka,lidově řečeno jeden s ní byl nespkojen a druhý si ji chválil pro její na tu dobu modderní střih...