Váleční zajatci v obci Luková

Obec Luková Leží ve východních čechách na pardubicku.V roce 1943 zde byl v areálu bývalého panského dvora zřízen provizorní zajatecký tábor.vězněni zde byli sovětští a nedaleko také britští váleční zajatci .Několik z nich pracovalo na nedalekém poli kde dostávali alespon občas prostou stravu narozdíl od ostatních kteří byli trýzněni hladem.

V prosinci 1944, po příchodu sovětských válečných zajatců do Lukové se stala zajímavá událost, bezprostředně související s pomníkem na místním hřbitově. Protože zajatcům němečtí vojáci nedávali téměř žádné jídlo, Rusové museli celé dny trávit v bolestivých žaludečních křečích. Došlo to tak daleko, že se čtyři bývalí vojáci odhodlali k činu: Z vnitřku obří stodoly, kde přespávali se stovkami ostatních, se dostali komínem na střechu, poté ven a do sýpky. Ve chvilce spořádali dohromady asi 30 kg obilí. Jejich štěstí však netrvalo dlouho. Byli odhaleni. Všem čtyřem bylo jasné, že je čeká utrpení. Celé odpoledne se dozorci střídali a jeden po druhém se předháněli v mlácení, kopání a plivání. Noc museli "jedlíci" strávit venku ve velkém mrazu, ráno je už čekala smrt: Žebřiňák je svázané odvezl ke zdi hřbitova, kde byli po chvíli zastřeleni a přidáni k čtyřem mrtvým rudoarmějcům, jejichž příčina smrti je nám neznámá.

Poválečná exhumace

5.listopadu 1948 proběhla exhumace obětí a průzkum již zmíněného masového hrobu za vedení okresního lékaře doktora Antese a zástupců obce. Osm pozůstatků popravených bylo přeneseno do vzniklého hromadného hrobu na hřbitov. Podle zbytků šatů byl jeden mrtvý identifikován jako důstojník, našla se i jmenovka, takže známe alespoň jedno jméno: Alexandr Taranzov.