uniformy německé armády

německá nám.pěchota.

Uniforma námořní pěchoty-pobřežní stráž  s hodností stabsgefreiter a Narvickým štítem udělovaným za učast v boji o přístav Narvik v Norsku v roce 1940.

GD-WH.jpg

uniforma M40 vojáka wehrmachtu z divize Grosses Deutschland v hodnosti Unteroffizier(poddůstojník).Na levé kapse vidíme stříbrný ůtočný odznak a také odznak za zranění.u druhé knoflíkové dírky vidíme železný kříž i se stužkou.

m41.jpg

polní uniforma M42  pancéřového granátníka ss z divize Leibstandarte v hodnosti Unterscharführer(četař).Na pravém rukávu jsou našita dvě vyznamenání za zničení tanku a dále vidíme černo-červenou stužku k železnému kříži a pod ní ztužka k tzv.řádu zmraženého masa což bylo vyznamenání zavedené v roce 1941 a udělované všem vojákům kteří většinou v letních uniformách přežili zimní tažení v Rusku.Nad orlicí na levém rukávu je vidět krymský štít,což bylo vyznamenání udělované vojákům kteří se zůčastnili bojů o krym(wh,w-ss,Lw,Km).

M44.jpg

polní uniforma M 43 pro bojové jednotky waffenSS v maskovacím provedení ERBSENMUSTER který byl do výstroje zaveden  někdy v březnu 1944.

falshirmjager.jpg

uniforma německých výsadkářů(falshirmjäger) s hodností Stabsgefreiter.přes tuto uniformu se nosili maskovací doskokové pláště v různých kamuflážích.Na uniformě jsou vidět stužky k železnému kříži,k záslužnému kříži a za zimní tažení,dále je na ní vidět odznak za seskok.